faq

1. Bezprawne postanowienie sądu a orzeczenie ETPC


Pytanie: Jak dowiedziałem się, Trybunał w Strasburgu może zasądzić na rzecz skarżącego od jego państwa (rządu) odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdy moralne lub zwrot kosztów poniesionych przez skarżącego. A co w przypadku, gdy bezprawnie (co do tego nikt obiektywny nie ma wątpliwości), sądy obu instancji, skandalicznymi postanowieniami i uzasadnieniami pozbawiły mnie możliwości złożenia apelacji, rozpatrując nieprzychylnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o uzasadnienie wyroku. Czyli, jak sądzę, chodzi o prawo do skutecznego środka odwoławczego. Jest możliwe przez Trybunał w Strasburgu „nakazanie” polskim sądom przywrócenia terminu?
 

Rzeczywiście jest tak, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu posiada uprawnienia do zasądzenia słusznego zadośćuczynienia w razie stwierdzenia pogwałcenia prawa jednostki chronionego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i jej protokoły.

Prawo do skutecznego środka odwoławczego zostało zagwarantowane w art. 13 Konwencji. Przepis ten stanowi, iż: Każdy kogo prawa i wolności zawarte w Konwencji zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego od właściwego organu państwowego także wówczas, gdy naruszenia dokonały osoby wykonujące swoje funkcje urzędowe. Z tym przepisem powiązany jest również art. 6 Konwencji gwarantujący prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez sąd.

Ze wskazanych przepisów nie można jednak wywodzić uprawnienia… więcej

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


%d blogerów lubi to: