faq

1. Bezprawne postanowienie sądu a orzeczenie ETPC


Pytanie: Jak dowiedziałem się, Trybunał w Strasburgu może zasądzić na rzecz skarżącego od jego państwa (rządu) odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdy moralne lub zwrot kosztów poniesionych przez skarżącego. A co w przypadku, gdy bezprawnie (co do tego nikt obiektywny nie ma wątpliwości), sądy obu instancji, skandalicznymi postanowieniami i uzasadnieniami pozbawiły mnie możliwości złożenia apelacji, rozpatrując nieprzychylnie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o uzasadnienie wyroku. Czyli, jak sądzę, chodzi o prawo do skutecznego środka odwoławczego. Jest możliwe przez Trybunał w Strasburgu „nakazanie” polskim sądom przywrócenia terminu?
 

Rzeczywiście jest tak, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu posiada uprawnienia do zasądzenia słusznego zadośćuczynienia w razie stwierdzenia pogwałcenia prawa jednostki chronionego przez Europejską Konwencję Praw Człowieka i jej protokoły.

Prawo do skutecznego środka odwoławczego zostało zagwarantowane w art. 13 Konwencji. Przepis ten stanowi, iż: Każdy kogo prawa i wolności zawarte w Konwencji zostały naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego od właściwego organu państwowego także wówczas, gdy naruszenia dokonały osoby wykonujące swoje funkcje urzędowe. Z tym przepisem powiązany jest również art. 6 Konwencji gwarantujący prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez sąd.

Ze wskazanych przepisów nie można jednak wywodzić uprawnienia… więcej

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


%d blogerów lubi to: